TIPY NA GRILOVÁNÍ

Jak nejlépe připravit maso na gril? Přečtěte si několik prověřených rad jak udělat maso vždy křehké a šťavnaté. 

 

♣  Maso na gril nikdy nenaklepávejte, naopak ho nechte předem marinovat, čím déle tím lépe i 24h!

 

♣  Maso z lednice vyndejte vždy dříve, než začnete grilovat, než přijde na gril mělo by mít klasickou venkovní teplotu.

 

♣  Hotové maso poznáte nejlépe díky teploměru s bodcem. Díky hluboko zabodnutému bodci zjistíte vnitřní teplotu grilovaného masa. Máte-li rádi krvavý steak RARE teplota by měla dosahovat okolo 50 - 55°C. Polo propečené maso MEDIUM má teplotu 60 - 65°C. WELL-DONE čili propečený steak poznáte při teplotě od 70°C.

 

♣  Maso osolte těsně před grilováním, sůl nikdy nepřidávejte do směsi, v níž maso marinujete. Sůl totiž z masa vytahuje šťávu bylo by tak zbytečně suché.

 

♣  Tloušťka steaků se mění podle typu masa, hovězí steak krájejte zhruba 3 cm vysoký, vepřový vzhledem k tuhosti masa asi 2 cm vysoký, kuřecí steaky bývají od 3 cm a více díky jejich rychlé úpravě.

 

♣  Ryby kupujeme na gril vždy čerství maximálně zachlazené. Negrilujte mražené ryby, procesem mražení totiž popraská jejich svalovina a budou se vám na grilu rozpadat.

 

♣  Nejtěžší maso na přípravu jsou hovězí steaky, je třeba odhadnou správnou chvíli, kdy je maso hotové k tomu by vám měl pomoci teploměr. Hovězí maso kupujte čerstvé od řezníka. Nejlepší hovězí pro grilování je ořech, vrchní a spodní šál, hovězí zadní, hovězí roštěnec nízký nebo vysoký.

 

♣  Uzenou chuť masa můžete podpořit přidáte-li do marinovací směsi kapku sójové omáčky nebo červeného kari.