Mazej do obchodu, tady nakupuje vážně každý! :-)

ROZDÍL MEZI RARE, MEDIUM A WELL-DONE

Propečení steaku a burgeru

Jak poznám že je maso RARE, MEDIUM nebo WELL-DONE natož kombinace pro fajnšmekry MEDIUM RARE? S tím Vám rádi poradíme. Až se vás zase v restauraci zeptají, jak steak chcete připravit, bude vědět co přesně odpovědět.

 

RARE stažený soubor (2)

Znamená mít steak nejkrvavější, jak to jde. Vnitřní teplota takového steaku je 50°C až 55°C.

Steak je připraven zprudka a velmi krátce, po rozkrojení z masa vytéká krvavá šťáva. Má nejvýraznější chuť masa ale také krve, jeho přípravou nezabijete úplně všechny bakterie, které může maso obsahovat. Proto si jej dávejte jen pokud víte odkud maso pochází. Obecně by hovězí steak neměl být problém konzumovat RARE ovšem velký pozor si dejte u vepřového nebo kuřecího masa, to obsahuje jiné bakterie než maso hovězí a na grilu se nemusí zničit.

 

MEDIUM meat-loin-red-barbecue-calf-fillet

Nejlepší způsob jak si bez strachu a velkých zkušeností pochutnat.

Patří k nejoblíbenějším, vnitřek masa je šťavnatý a krásně růžový, nikde z masa nevytéká krvavá šťáva nýbrž pouze šťáva. Vnitřní teplota masa je kolem 60 °C 65°C. Nejlépe poznáte že je maso hotové pomocí teploměru na maso.

 

 

 

 WELL-DONE well-done-steak-on-plate

Je zcela a dokonale propečené maso, jeho příprava je jednoduchá bez velké kontroly teploty vnitřku masa. Maso by mělo mít před přípravou pokojovou teplotu, tím bude grilování masa rychlejší bez rizika jeho připálení, jelikož jej budete grilovat nejdéle.

Ideální jsou méně vysoké steaky okolo 1 až 15, cm.

Dejte pozor ať steak well-done nepřetáhnete a zůstane měkký. Steak by měl být navrchu lehce připálený, v celé šířce řezu šedou barvu.

 

A co je MEDIUM RARE?

Jak už název říká, jde o přípravu masa něco mezi RARE  (krvavým) a MEDIUM (růžovým vnitřkem masa). Z masa by neměla vytékat krvavá šťáva, ale prostředek masa by měl mít jasně červenou baru, dále od středu je již maso růžové. Maso MEDIUM RARE je hotové, když jeho střed dosáhne teploty kolem 55°C a 60°C.