GRILOVÁNÍ NEBO BARBECUE

Grilování není totéž co barbecue – aneb jaký je rozdíl?

Většina z nás si pod oběma pojmy představí tutéž činnost. Vytáhneme gril, připravím si maso nebo jiné pochutiny které chceme na grilu připravit. Gril rozpálíme a jdeme na to. Fajnšmekři obou metod by nás ale nepochválili, ti zásadní rozdíl mezi GRILOVÁNÍM a děláním správného BARNECUE znají. Pro nás ostatní je tento článek.

 

GRILOVÁNÍ

Grilování je mnohem rychlejší tepelná úprava potravin, než je tomu u barbecue. Je mnohem rozšířenější už proto, že většina lidí si myslí že provádějí zahradní barbecue, ale ve skutečnost grilují.

Tepelná úprava potravin při grilování probíhá nad žhavými uhlíky, plynovém či elektrickém grilu při teplotě nad 160°C. Podstatná je i délka samotného procesu u grilování trvá mnohem kratší dobu v řádech několika desítek minut případně několik málo hodin (1-3 hod.).

Na grilu se navíc běžně připravují menší kusy potravin jako jsou steaky, hamburgery, jakékoli ryby, mořské plody, kuřecí křidélka, brambory, batáty, jakákoliv zelenina. Nebo použitím nepřímé grilovací metody pak celé kusy jako kuřata, kachny, větší kusy masa, kotleta, krkovice, roastbeef. Světově nejzprofanovanějšími grily jsou grily Weber, o čemž svědčí i jejich cena ale stejnou kvalitu provedení grilu vám nabídkou i naše italské grily BST.

 

BARBECUE

Opravdové barbecue se vyznačuje velmi dlouhou dobou přípravy masa na grilu v kouři za nízké teploty. Maso není umístěno nad přímým plamenem nebo zdrojem tepla ale teplo sálá ze stran grilu. Původem této úpravy masa je Karibik odkud se pak barbecue rozšířilo na jih USA.

Doba přípravy se pohybuje od 5 do 24 hodin, teplota uvnitř grilu nikdy nepřesahuje 160°C, běžně je kolem 120°C. Doba přípravy se liší v závislosti na druhu připravovaného masa, žebra mají dobu přípravy kolem 6 hodin, vepřová plec pak až 12 hodin. Tradičně se pak maso podává ostře kořeněné s BBQ omáčkou. Recept na skvělou BBQ omáčku najdete i na našem webu!

stažený soubor (1)