Jak používat grilovací kámen? Návody a tipy

Standardní typ grilování je příprava na grilovacím roštu. Pod roštem rozděláte oheň a v podstatě ihned grilujete. Ugrilované maso má díky roštu nádherně vyraženou strukturu a díky přímému kontaktu s ohněm získává kouřový nádech. Dalším, čím dál oblíbenějším typem, je grilovací kámen. Nějakou chvíli trvá, než se zahřeje, ale na oplátku vám poté nabízí jen samé výhody. O nich a jak grilovací kámen používat, si řekneme v tomto článku.

Výhody grilovacího kamene

Asi ta největší výhoda grilovacího kamene je jeho tepelná vodivost. Díky ní kámen z počátku zahřejete a po zbytek času grilujete na žhavé desce. Stejně tak tuto možnost ocení milovníci sýrů, které se na roštu mohou roztékat. A co teprve kousky cibule nebo malé žampióny? Na lávovém kameni se vám nestane, že by nějaká surovina spadla přímo do ohně.

Tím však výčet výhod nekončí. Na kameni se déle udrží olej a navíc vám neprokapává do přímého ohně. To stejné platí pro šťávu a marinádu. Už tedy nemusíte kupovat alobal a veškeré jídlo do něj pracně balit, aby nakonec nebylo vysušené. Také můžete nahřátou desku vzít na rozměrnější stůl a užívat si grilování v sedě.

Jak sami vidíte, díky grilovacímu kameni šetříte hlavně surovinami. Nemusíte stále přikládat pod oheň a jídlo má při grilování stále stejnou teplotu. A co ve chvíli, kdy nám počasí nehraje do karet? S grilovacím kamenem můžete grilovat pohodlně také z domova.

Grilovací deska na jídelním stole

Jak používat grilovací kámen

Použití grilovacího kamene je opravdu jednoduché. Stačí se řídit 3 kroky v našem následujícím videu.

 

Celá procedura trvá maximálně pár desítek minut a poté už jen grilujete své oblíbené pochoutky. Po každém grilování však dbejte na to, aby byl  kamen vyčištěný.

Čištění

Nejlepší je kámen čistit ještě za tepla. Koření a přichycené kousky jídla jdou snadno seškrábnout nerezovou škrabkou a nakonec to celé otřete ubrouskem. Jakmile kámen vychladne, můžete jej umýt vodou a očistit nerezovou drátěnkou. Pokud chcete grilovací kamen vkládat do myčky, určitě nepoužívejte tablety ani žádné jiné mycí prostředky. Nicméně postup se škrabkou či drátěnkou a s ubrouskem je dostačující.

Pokud kamen zapomenete po grilování očistit a nemůžete se zbavit zaschlých kousků masa, zkuste ho před dalším grilováním nahřát a potřít olejem. Jakmile bude kamen žhavý, začněte škrabkou seškrabávat zbytky z posledního grilování. Uvidíte, že to půjde mnohem snadněji.

Grilovací deska je vhodná pro přípravu zeleniny

Jak jste se mohli dočíst, grilovací kamen je skvělou volbou pro všechny milovníky grilování a navíc je její obsluha jednoduchá. Pro ty z vás, kteří se stále rozhodují, jsme připravili 8 důvodů, proč s kamenem na grilování začít.

Osm důvodů, proč začít grilovat na grilovací desce

1. Zdraví

Zdravé grilování je tou hlavní výhodou grilovacího kamene. Při tomto způsobu grilování nedochází ke tvorbě karcinogenních látek, které vznikají při běžném grilování, kdy šťáva z masa a zeleniny kape do rozžhaveného ohně.

2. Minimální spotřeba oleje

Jen malé množství oleje stačí na celý grilovací den. Olej na kameni drží a neprokapává do ohně, nepotřebujete ho tedy doplňovat.Tuto výhodu ocení především příznivci zdravého stravování, kteří si hlídají linii a vyhýbají se mastným pokrmům.

3. Šťavnaté maso a zelenina

Vysušené maso? Zelenina ztratila šťávu a chuť? Tohle se vám s grilovacím kamenem stát nemůže. Maso se okamžité zatáhne a šťáva nikam nevyteče, maso je po ugrilování krásně šťavnaté a křehké a uchová si tak výbornou chuť. Stejně tak zelenina, kterou můžete nakrájet na nejjemnější plátky.

4. Optimálně propečený steak

Teplo z grilovacího kamene vychází rovnoměrně, a proto váš steak bude dokonalý při každém soustu.

5. Lívance i volské oko

Na lávovém kameni snadno připravíte také volské oko, bramboráky nebo jakékoliv placky. Ani sladké lívance nejsou problémem, takže potěšíte i děti.

6. Jednoduchost

Ke grilování potřebujete jen kámen, který položíte na zdroj tepla (oheň, indukci, uhlí, kahan nebo gril). Nahřátí trvá 10-15 minut. Poté už můžete grilovat pro celou rodinu nebo přátelé.

7. Snadná údržba bez dlouhého čištění

Údržba grilovacího kamene je na rozdíl od klasických grilů rychlá a nenáročná. Pomocí nerezové škrabky na odstranění hrubých nečistot seškrábnete z desky zbytky po grilování. Následně jen desku opláchnete horkou vodou.

8. Grilování odkudkoliv

Grilování na zahradě je klasika, ale s grilovacím kamenem můžete grilovat i doma v obývacím pokoji nebo na balkóně. Rozehřát kamen můžete kdekoliv, třeba na cihlovém ohništi.