NEJLEPŠÍ MASO NA GRIL

Na grilu můžeme připravit téměř všechno, jsou ale druhy masa, která by se nám mohla na roštu rozpadat, třeba ryby grilujeme vždycky v celku, rybí filé pouze v grilovací misce. Nejlepší maso pro grilování je vepřové, hovězí, drůbež, ryby a mořské plody.

 

Grilujeme vepřové

Kasikou se kterou se nespletete jsou grilovaná žebírka, panenka, plec, krkovička. Pak je tady ještě vepřová kotleta, pečeně, panenská svíčková, kýta, mleté maso nebo celé selátko.

Časy grilování podle tloušťky masa:

  • 2 cm silné maso = 10 až 15 min přímého grilování
  • 3 cm silné maso = 8 min. přímého grilování a potom 6 až 10 min mimo plamen.
  • Marinovaný kotlet o síle cca 2 cm grilujeme 10 až 12 min.
  • Vepřová „svíčková“ 25 až 30 minut nepřímého grilování

druh vepřového masa

 

Grilujeme hovězí

Z hovězí kýty se nejlépe hodí ke grilování: ořech, svrchní a spodní šál, zadní. Pak je možnost hovězí svíčková, pupek, žebírka, přední i zadní (ideálně mleté), hovězí roštěnec nízký nebo vysoký.

hovězí maso

 

Grilujeme drůbež

Drůbeže můžeme grilovat jakékoliv maso jeho grilování je v celku rychlé. Nejoblíbenějšími kousky jsou grilovaná křidélka, stehna, prsa a celá kuřata.

Drůbež bychom neměli předem marinovat moc dlouho, neplatí zde zásada čím déle tím lépe. Ideální je doba 2 - 4h, při dlouhém marinování drůbeží maso až příliš zkřehne a mohlo by se během teplené úpravy rozpadat!

 

Ryby a mořské plody

Ryby grilujeme vždy čerstvé maximálně chlazené, můžeme použít rošt přímo na ryby. Čerstvost ryby poznáme podle čirosti jejich očí, čím jasnější tím je ryba čerstvější.

Na grilu nám stačí položit rybu nebo mořské plody z každé strany pár minut, podle tloušťky masa 2 – 10 min.

Mořské plody jako jsou krevety, ústřice, kalamáry a chobotnice na kolečka postačí grilovat z každé strany 2-3 min. U krevet poznáte že jsou hotové, jakmile začnou hezky růžovět.

Celé chobotnice nebo kalamáry z každé strany cca 4 – 5 min.

Ryby v celku kolem 10 minut, rybí filé pak i kratší dobu.